Co warto wiedzieć o wyważarkach do kół?

Co warto wiedzieć o wyważarkach do kół?

Wyważarka do kół to urządzenie wulkanizacyjne, które za pomocą wału obracającego się w maszynie obraca względem swojej osi wychwytuje niewyważenie koła samochodowego lub motocyklowego. Zarówno wyważarkach przeznaczonych do kół samochodowych jak i motocyklowych proces wyważania zachodzi tak samo, maszyna rozkłada masę koła względem jego osi obrotu wskazując w wyznaczonym miejscu niewyważenie koła. We wskazanym miejscu laser lub na godzinie „6” lub „12” nabija się lub nakleja ciężarek na feldze w celu obciążenia koła i uzyskania poprawnego rozmieszczenia masy całkowitej koła.

Co może się stać przez niewyważone lub źle wyważonego koła?

Podczas gdy koło jest niewyważone lub jest to źle zrobione mogą powstać podczas jazdy wibracje, które prowadzą do nieprzyjemnych dla użytkownika drgań, co przekłada się również na obciążenie elementów zawieszenia, ale również źle wyważone koło przekłada się na szybsze zużycie opony co za sobą niesie dodatkowe koszty. Obecnie na rynku wyważarki wyważają koła z dokładnością do 1 g w zaledwie 6 sekund – tyle trwa cykl wyważania jednego koła. Maszyny do wyważania umożliwiają szybki proces wyważania, który rozpoczyna się automatyczne tuż po zamknięciu osłony zabezpieczającej. Automatyczne zatrzymanie koła następuje w momencie znalezienia niewyważenia. Poprzez odpowiednie ustawienie miernika odległości i średnicy można szybko wybrać program wyważania bez konieczności wyszukiwania go w menu. Wyważarki są również wykorzystywane w oponach ciężarowych. Jest to nieco bardziej wymagający i specjalistyczny sprzęt, jednak działa on na takiej samej zasadzie, jak ten do tradycyjnych opon.

Jakie są typy wyważarek do kół?

Na rynku możemy zaobserwować różne rodzaje wyważarek. Większość wyważarek jest już zautomatyzowana co to oznacza, że ich obsługa jest automatyczna i w zasadzie wystarczy wprowadzić parametry koła i wyważarka zaczyna swoja prace np. podczas zamknięcia osłony. Wyważarki dzielą się również na te z monitorem, z wyświetlaczem oraz monitorem dotykowym. Ponadto możemy podzielić wyważarki na te z uchwytem pneumatycznym i na nakrętkę szybkomocującą. Ponadto wyważarkę do kół można doposażyć w funkcję automatycznego pomiaru lub laser.

Budowa wyważarki została ukazana na poniższej ilustracji.

Schemat wyważarki do kół

Zostaw odpowiedź