Wyważarka do opon  - co o niej warto wiedzieć .

Wyważarka do opon - co o niej warto wiedzieć .

Co to jest wyważarka ?


Wyważarka do kół to urządzenie wulkanizacyjne  ,które za pomocą wału obracąjącego się w maszynie obraca względem swojej osi wychwytuje niewyważenie  koła samochodowego lub motocyklowego .
Zarówno wyważarkach przeznaczonych do kół samochodowych jak i motocyklowych proces wyważania zachodzi tak samo, maszyna rozkłada masę koła względem jego osi obrotu wskazując w wyznaczonym miejscu niewyważenie koła. We wskazanym miejscu laser lub na godzinie „6” lub „12” nabija się lub nakleja ciężarek na feldze w celu obciążenia koła i uzyskania poprawnego rozmieszczenia masy całkowitej koła.


Co może się stać podczas niewyważonego koła lub źle wyważonego koła?


Podczas gdy koło jest nie wyważone lub jest to źle zrobione mogą powstać podczas jazdy wibracje, które prowadzą do nieprzyjemnych dla użytkownika drgań, co przekłada się również na obciążenie elementów zawieszenia, ale również źle wyważone koło przekłada się na szybsze zużycie opony co za sobą niesie dodatkowe koszty.
Obecnie na rynku wyważarki wyważają koła z dokładnością do 1 g w zaledwie 6s – tyle trwa cykl wyważania jednego koła. Maszyny umożliwiają szybki proces wyważania, który rozpoczyna się automatyczne tuż po zamknięciu osłony zabezpieczającej. Automatyczne zatrzymanie koła następuje w momencie znalezienia niewyważenia. Poprzez odpowiednie ustawienie miernika odległości i średnicy można szybko wybrać program wyważania bez konieczności wyszukiwania go w menu.
Wyważarki są również wykorzystywane w oponach ciężarowych. Jest to nieco bardziej wymagający i specjalistyczny sprzęt, jednak działa on na takiej samej zasadzie, jak ten do tradycyjnych opon.

Na rynku możemy zaobserwować różne rodzaje wyważarek:

  • większość wyważarek jest już zautomatyzowana co to oznacza, że ich obsługa jest automatyczna i w zasadzie wystarczy wprowadzić parametry koła i wyważarka zaczyna swoja prace np. podczas zamknięcia osłony
  • wyważarki dzielą się na te z monitorem, z wyświetlaczem oraz monitorem dotykowym

Ponadto możemy podzielić wyważarki na te z uchwytem pneumatycznym i na nakrętkę szybkomocującą.


Oprócz rodzaju wyważarek, można je doposażyć w różne opcje:
3 pomiar automatyczny, laser.

Budowa wyważarki :

budowa wyważarki

Zostaw odpowiedź